Szukaj

11.06.2024

Dzień Dawcy Szpiku podczas Dni Rybnika!

Chcesz zostać superbohaterem? Zawsze marzyłaś, żeby uratować komuś życie?

Czasem jest to prostsze, niż myślisz! Tu nie trzeba magicznych mocy, nieziemskich kryształów czy ugryzienia pająka. Żeby uratować komuś życie, wystarczy zarejestrować się w Bazie Dawców Szpiku i dzięki swoim komórkom macierzystym dać szansę na wyzdrowienie ciężko chorej osobie.

Jako Galeria Sztuki Rzeczna wraz z Młodzieżową Radą Miasta Rybnika postanowiliśmy zorganizować w Rybniku Dzień Dawcy Szpiku w porozumieniu z Fundacją DKMS i w ten sposób świętować tegoroczne Dni Rybnika!

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ?
– każda przeciętnie zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, której BMI nie przekracza 40.

JAK WYGLĄDA REJESTRACJA W BAZIE DAWCÓW?
– przychodzisz do Galerii Sztuki Rzeczna 16 czerwca 2024 pomiędzy 12:00 a 18:00;
– Wolontariuszki opiekujące się akcją pomagają wypełnić Ci formularz rejestracyjny;
– dostajesz sterylny zestaw do zrobienia wymazu z policzka – wkładasz do buzi specjalny patyczek, delikatnie pocierasz nim od środka policzek, wrzucasz patyczek do specjalnej koperty;
– i już! Wolontariuszki przygotowują formularz i kopertę z materiałem do wysyłki do Bazy DKMS, a Ty w tym czasie, w ramach podziękowania, możesz bezpłatnie wejść zobaczyć wystawy w Galerii!

To tylko tyle i aż tyle!

O tym, jak dokładnie wyglądają procedury pobrania szpiku kostnego, jak często w bazie udaje się znaleźć genetycznego bliźniaka i ilu osobom udaje się pomóc możesz przeczytać na stronie Fundacji DKMS: https://www.dkms.pl/

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,5 mln potencjalnych Dawców szpiku. Tygodniowo, około 25 Dawców z Fundacji DKMS oddaje swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptuję regulamin newslettera Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku

 

I consent to the processing of personal data and accept the newsletter regulations of the Gallery Art Rzeczna in Rybnik