Okres realizacji: 23 – 28 lipca 2024
Dotacja: „Archi-przygody” zostały sfinansowane z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Wartość dofinansowania: 5 500,00 zł
Całkowity koszt projektu: 6 000,00 zł
O projekcie:
W lipcu 2024 roku odbył się cykl warsztatów architektoniczno-artystycznych „Archi-przygody”, w ramach których 18 dzieci w wieku 10 – 12 lat odkryło architektoniczne perełki Rybnika, odwiedziło różne ciekawe miejsca, jak: Urząd Miasta Rybnika, Teatr Ziemi Rybnickiej, Muzeum im. o. Emila Drobnego czy Edukatorium Juliusz i spotkało się z ich gospodarzami. Dzieci wykonały makiety, konstrukcje, szkice, projekty i małe dzieła sztuki, a przede wszystkim – przygotowały własną wielkoformatową grę planszową o Rybniku pt. „Rybna Architektura”. Na zakończenie cyklu warsztatów dla małych architektek i architektów oraz zaproszonych przez nich gości zorganizowaliśmy wspólne świętowanie.
Czym dokładnie są Archi-przygody? Tak pisze o nich Narodowe Centrum Kultury na nck.pl:
„ARCHI-PRZYGODY to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego.
Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, a także docenienie tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego. (…).
Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Patronat nad projektem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki”.
Współpraca: