Szukaj

11.04.2024

Akcja Żonkile. Wykład „Dziedzictwo zachowane: znaki zodiaku w malarstwie synagogalnym w Polsce”.

Zapraszamy na wykład dra Sławomira Pastuszki: „Dziedzictwo zachowane: znaki zodiaku w malarstwie synagogalnym w Polsce”.

Symbolika motywów w żydowskiej twórczości widoczna jest w wielu elementach dziedzictwa tego narodu. Choć wydarzenia pierwszej połowy XX wieku zniszczyły ogromne ilości dorobku kultury materialnej Żydów, to miejsca i dzieła, które zachowały się do dziś, nie przestają ciekawić i zachwycać. Na ścianach synagog spodziewamy się zobaczyć wzory ornamentalne, przedstawienia menor czy scen historycznych i biblijnych, dlatego też zupełnie zaskakującym bywa widok… znaków zodiaku. Ich przedstawienie związane jest z miesiącami kalendarza żydowskiego. Jak to się jednak stało, że obok powszechnie znanych znaków zodiaku znajdują się także krokodyl czy centaur? O tym wszystkim opowie dr Sławomir Pastuszka!

O prowadzącym:
dr Sławomir Pastuszka jest historykiem-judaistą, genealogiem, nauczycielem i społecznikiem. Choć jest człowiekiem bardzo młodym, ma na swoim koncie spory dorobek naukowy w postaci 9 książek i ponad 150 artykułów, oraz niepoliczalną ilość oprowadzań i wykładów, dotyczących przede wszystkim kultury, sztuki, tradycji, życia i społeczności Żydów Górnośląskich. Jego pasją jest renowacja starych żydowskich cmentarzy i przywracanie pamięci osobom, które zostały na nich pochowane. Od wielu lat współpracuje przy różnych wydarzeniach i inicjatywach na rzecz dziedzictwa kulturowego Żydów. Od najmłodszych lat angażuje się w życie społeczne, religijne i kulturalne społeczności żydowskiej w Polsce. Jest członkiem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, działającego w jej ramach bractwa Chewra Kadisza, a także Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Za swoją działalność został doceniony w Pszczynie otrzymując m.in. statuetki: Wolontariusza Roku, Pszczyńskiego Wybrańca, Nagrodę Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury oraz Nagrodę Fundacji POLCUL im. Jerzego Bonieckiego. W 2016 roku otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wykład jest realizowany w ramach Akcji Żonkile, pielęgnującej pamięć o wybuchu powstania w getcie warszawskim, które odbyło się 19 kwietnia 1943 roku. Organizatorem Akcji Żonkile jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wykład odbędzie się w piątek, 19 kwietnia 2024 r., o godz. 17:30 w Galerii Sztuki Rzeczna, przy ul. Rzecznej 1 w Rybniku.
Wstęp jest bezpłatny.
Obowiązuje limit miejsc. Wejściówki do odebrania w kasie Galerii Sztuki Rzeczna.