Zapraszamy na prezentację autorską Joanny Szpak-Ostachowskiej, twórczyni dokumentalnego projektu fotograficznego „Miasteczko”, która opowie o swoim działaniu w kontekście zdjęć wykonanych w 62 miasteczkach, w których przed wojną mieszkała społeczność żydowska. I choć każdy z nas gdzieś podskórnie wyczuwa, co mogło stać się z mieszkankami i mieszkańcami tych miejsc, to czy zastanawiamy się, co stało się z ich domostwami, sklepami, bożnicami? Czy zawsze wiemy, na co faktycznie patrzymy?
Autorka tak pisze o projekcie:
„Ulica mojego dzieciństwa była jedną z ulic getta. Stłoczono w nim w czasie wojny około dziewięciu tysięcy Żydów. Część z nich zginęła na miejscu, większość wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W „moim” miasteczku ludność żydowska przed wojną stanowiła sześćdziesiąt procent społeczności. Niby to już historia: wojna, Polacy, Żydzi, Niemcy, Zagłada. Nienawiść, obojętność, czasem bohaterstwo. Przejęcie mienia, wstyd i na końcu milczenie. Pamięć/niepamięć.”
O prowadzącej:
Joanna Szpak-Ostachowska jest fotografką, aktywistką, edukatorką. Absolwentka polonistyki i animacji kultury Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Program Mentorski Sputnik Photos (2019/2020). Laureatka sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (2020). Autorka książki fotograficznej „Chwasty” nagrodzonej w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2020. Jej prace z cyklu „Części wspólne” zostały zakupione do zbiorów fotografii współczesnej Muzeum Warszawy (2022). Prezentowała swoje cykle w Witrynie Artystycznej na Chłodnej 20 (Warszawa, 2023) w Galerii Przy Kozach (Warszawa, 2021), w Galerii Miejskiej Ratusz (Zamość, 2021), na wystawie „Rok Niespokojnego Słońca” (Łódź, 2021), podczas akcji „Roślinne historie” (Warszawa, 2021), podczas Rybnik Foto Festivalu (2021), na Photo Art Festivalu (Bielsko-Biała, 2019) i w ramach akcji „Wystaw się” w CSW (Toruń, 2015). Laureatka konkursu IGPOTY (Londyn, 2017) oraz „Miejsca codzienności” Galerii Arsenał i Ostrov (Poznań, 2019). Prowadzi autorskie zajęcia fotograficzne „W cyklu fotografii” w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.
Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2024, o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Rzeczna, ul. Rzeczna 1 w Rybniku. Potrwa ok. 1 godziny. Wstęp jest bezpłatny.
Obowiązuje limit miejsc. Wejściówki do odebrania w kasie Galerii Sztuki Rzeczna.