Szukaj

09.04.2024

Akcja Żonkile

Z dumą informujemy, że #GaleriaRzeczna uczestniczy w Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Jej celem jest zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych dni, upamiętnienie osób walczących o wolność i człowieczeństwo, ale też przypominanie, jak kruchą wartością jest pokój.

Tak o tegorocznej akcji piszą sami organizatorzy: „Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

Nasze [papierowe] żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku. Nie mają one na celu poparcia dla żadnej ideologii, państwa czy narodu, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

W 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmujemy temat pamięci. Zastanowimy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.”

W ramach Akcji Żonkile organizujemy wykładowe spotkania prowadzone przez znakomite ekspertki i eksperta, twórcze spotkanie z historią dla młodzieży oraz niespodziankę, którą zdradzimy już wkrótce! Poszczególne wydarzenia będą opisane w osobnych newsach.

Wszystkie spotkania w ramach Akcji Żonkile będą u nas bezpłatne. Już teraz gorąco zapraszamy!