Projekty
Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność instytucji kultury
Okres realizacji: 28 czerwca – 31 grudnia 2024
Dotacja: Teatr Ziemi Rybnickiej – Galeria Sztuki Rzeczna jest beneficjentem Zadania 1 projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność instytucji kultury”, który finansowany jest z ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III „Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Wartość dofinansowania: 18 359,00 zł
O projekcie:
Projekt zakłada przeszkolenie pracownic i pracowników oraz innych osób współtworzących Galerię Sztuki Rzeczna z zakresu wdrażania Modelu Dostępnej Kultury, a następnie przygotuje autodiagnozę i strategię wdrożenia modelu w Galerii.
Rezultatem projektu będzie systemowa zmiana, polegająca na zwiększeniu dostępności, rozumianej nie tylko jako likwidacja barier technicznych, architektonicznych, ale również jako standard kreowania i projektowania oferty kulturalnej przy partycypacyjnym udziale osób z grupy docelowej projektu, tj. osób ze szczególnymi potrzebami.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Więcej informacji o projekcie: www.nck.pl
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Archi-przygody
Okres realizacji: 23 – 28 lipca 2024
Dotacja: „Archi-przygody” zostały sfinansowane z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Wartość dofinansowania: 5 500,00 zł
Całkowity koszt projektu: 6 000,00 zł
O projekcie:
W lipcu 2024 roku odbył się cykl warsztatów architektoniczno-artystycznych „Archi-przygody”, w ramach których 18 dzieci w wieku 10 – 12 lat odkryło architektoniczne perełki Rybnika, odwiedziło różne ciekawe miejsca, jak: Urząd Miasta Rybnika, Teatr Ziemi Rybnickiej, Muzeum im. o. Emila Drobnego czy Edukatorium Juliusz i spotkało się z ich gospodarzami. Dzieci wykonały makiety, konstrukcje, szkice, projekty i małe dzieła sztuki, a przede wszystkim – przygotowały własną wielkoformatową grę planszową o Rybniku pt. „Rybna Architektura”. Na zakończenie cyklu warsztatów dla małych architektek i architektów oraz zaproszonych przez nich gości zorganizowaliśmy wspólne świętowanie.
Czym dokładnie są Archi-przygody? Tak pisze o nich Narodowe Centrum Kultury na nck.pl:
„ARCHI-PRZYGODY to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego.
Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, a także docenienie tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego. (…).
Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Patronat nad projektem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki”.
Współpraca:
Galeria zdjęć z projektu
21. Rybnik Foto Festival
Okres realizacji: 10 maja – 31 października 2024 r.
Dotacja: „21. Rybnik Foto Festival” został sfinansowany z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Wartość dofinansowania: 73 000,00 zł
Całkowity koszt projektu: 97 750,00 zł
O projekcie:
Od 2004 roku Rybnik Foto Festival popularyzuje sztukę fotografii polskich autorek i autorów. Naszą misją jest bezpłatna, przystępna edukacja wizualna. Ale również budowanie wspólnoty ludzi wrażliwych społecznie oraz propagowanie świadomości własnej tożsamości kulturowej i szacunku wobec różnych recepcji. Działając poza centrum kraju, w śląskim mieście nieposiadającym rozbudowanej oferty kulturalnej i artystycznej, staramy się kreować program odpowiadający potrzebom wielu grup odbiorców – przede wszystkim twórców i wielbicieli fotografii, młodzieży, dorosłych i seniorów, a w tym roku – mamy nadzieję – również osób z niepełnosprawnościami.
Co roku, w ciągu 3 dni, odwiedza nas ok. 500 – 600 osób z całej Polski, co potwierdza wartość organizowanych przez nas wystaw, ciekawych prelekcji i warsztatów z cenionymi przedstawicielami różnych gatunków fotografii. Rybnik Foto Festival jest także miejscem konfrontacji tradycji i nowoczesności – debiutów artystycznych i spotkań z nestorami. Program festiwalu ogłosimy w najbliższym czasie. Perspektywa lokalna stała się dla nas szansą na wypracowanie oryginalnej formuły uczestnictwa w kulturze, którą wyróżniono brązowym stopniem Fotograficznego Wydarzenia Roku 2020 w plebiscycie Fotopolis.
Strona RFF: festiwal.rybnik.pl
Partnerzy: