Szukaj

14.06.2024 — 24.08.2024

W relacji | Im Verhältnis

Wystawa zbiorowa

Malarstwo, fotografia, rzeźba, instalacja… Tak, jak różne techniki, tak i różne osobowości składają się i tworzą wielowymiarową mozaikę, do odczytania której zapraszamy w mury rybnickiej Galerii Sztuki Rzeczna od 14 czerwca do 24 sierpnia 2024 roku.
Gatunki i media są w relacji z tematami, a widzowie będą w relacji z artystycznymi wypowiedziami. Są to tkane indywidualnym językiem opowieści o otaczającym nas świecie, ale również o mikroświatach samych twórców.
Wystawa zbiorowa artystek i artystów z Dorsten – miasta partnerskiego dla Rybnika, towarzysząca jubileuszowi 30-lecia przyjaźni obu miast, jest okazją do zobaczenia dzieł osób artystycznych z zachodniej części Niemiec. Jej ekspozycja będzie też sposobnością do osobistego poznania samych autorek i autorów. Oto ich nazwiska: Alex Fichtner, Doris Gerhard, Frank Hesse, Tanja Nowak, Ingrid Saalfeld, Claudia Schnitzler, Slavica van der Schors, Brigitte Stüwe.

O Artystach

Ingrid Saalfeld, Kolory płyną – pojawiają się kształty – wyobraźnia żyje
Urodzona w Gelsenkirchen-Buer w 1955 r. Do Dorsten przeprowadziła się w 1982 roku. Od 2001 roku zajmuje się akwarelą w pracowni Slavicy van der Schors. W latach 2012 – 2020 studiowała w Centrum Sztuki IBKK Bochum-Wattenscheid i w 2020 roku uzyskała dyplom u prof. dr hab. Qi Yang. Jej prace były wielokrotnie wystawiane w niemieckich galeriach.

Brigitte Stüwe, NATUR_NAH
Urodzona w 1963 roku w Bielefeld. W 1982 roku ukończyła Liceum o specjalności Ogrodnictwo krajobrazu. Studiowała w Essen i Bonn. W Kolonii zajmowała się projektowaniem dla agencji reklamowej. A od 1996 roku jest niezależną artystką i projektantką w Dorsten. Od 2018 roku jest członkinią rady artystycznej Stowarzyszenia Gelsenkirchen. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Slavica van der Schors
Slavica urodziła się w 1949 roku w Serbii. Malarstwo odkryła w młodości. W Luksemburgu studiowała malarstwo u prof. Calteux, późniejszego Ministra Kultury. Od ponad 20 lat uczy technik akwareli, malarstwa olejnego i akrylowego w ośrodkach edukacji dorosłych w Wesel, Dorsten, Günne i Marl. W swojej twórczości koncentruje się na ludziach. W ciągu ostatnich 30 lat brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech, Holandii, Danii, Luksemburgu, Francji, Anglii, Serbii i Rumunii.

Tanja Nowak, z cyklu Figurativ – Kobieta na krześle
Urodzona w Gelsenkirchen w 1974 r. Studiowała malarstwo i grafikę w IBKK Bochum. Zajęcia mistrzowskie u prof. Piotra Sonnewenda. W 2016 roku uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki. Jest członkinią zarządu stowarzyszenia artystycznego VirtuellVisuell e.V oraz Stowarzyszenia Artystów Międzynarodowych e.V. BIK. Zarządza miejscem spotkań artystycznych dzieci i młodzieży T.O.T. Lembecka. W swoich pracach Tanja bazuje na starych fotografiach z albumów rodzinnych, chcąc nadać nowy sens temu, co zapomniane.

Doris Gerhard, Kule
Urodzona w Düren w 1952 roku. Jej droga artystyczna prowadziła przez studiowanie projektowania tekstyliów i pracę z materiałami, a następnie przez malarstwo i wreszcie fotografię, z której uzyskała dyplom w 2014 roku. Praca dydaktyczna i doświadczenia z zakresu malarstwa kształtują jej dzisiejszy pogląd na sztukę. Od ponad 20 lat pokazuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Alex Fichtner, Przetrwanie w namiocie: rodzina Khero w Obozie Sheikhan
Urodzony w 1979 roku w Herten. Dorastał w Zagłębiu Ruhry. Studiował sztuki piękne i fotografię w FAdBK w Essen. Absolwent studiów magisterskich u prof. Stephana Paula Schneidera. Studiował dziennikarstwo na FH Gelsenkirchen. Pracuje w prasie, dla stowarzyszeń oraz jako niezależny fotograf, dziennikarz i artysta.

Claudia Schnitzler, Nie pamiętać
Urodzona w Mettmann w 1970 r. Studiowała geografię i rzeźbę w Bonn. Jest członkinią zarządu stowarzyszenia artystycznego VirtuellVisuell e.V. W swoich obiektach i instalacjach wykorzystuje materiały codziennego użytku, wychodząc z założenia, że nawet najbardziej ignorowany produkt masowy należy docenić, ponieważ jest wytworem kreatywności i cennych zasobów ziemskich.

Frank Hesse, Przestrzenna obiektowa gra światła | Laboratoria kosmiczne
Urodzony w Essen w 1955 r. Studiował architekturę na TH w Dortmundzie i na Architekturführung mit Klaus Reymann Klaus Reyman w Krefeld. Zawodowo projektuje budynki mieszkalne i komercyjne, a także szpitale. Od 2001 r. prowadzi własne biuro architektoniczne. Jest certyfikowanym terapeutą, a od 2021 roku kierownikiem zarządzającym Dorstener Kunstverein e.V.

Informacje

Data

14.06.2024 — 24.08.2024

Lokalizacja

Galeria Sztuki Rzeczna
Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Rzeczna 1, 44-200 Rybnik

Czas zwiedzania

± 0,5 godz:

Kurator

dr Dominika Stach

Produkcja

Galeria Sztuki Rzeczna | P.W TK-BUD Michael Tkocz | Teatr Ziemi Rybnickiej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych i akceptuję regulamin newslettera Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku

 

I consent to the processing of personal data and accept the newsletter regulations of the Gallery Art Rzeczna in Rybnik